Walgreens Deals and Coupon Matchups 4/7 – 4/13

This post may contain affiliate links.

You may only do each deal once per transaction.
You cannot use the RR from one deal to pay for the same deal if you want to get another RR.
You may not use more manu Qs (including RRs) than the number of items in your transaction.
A RR cannot pay tax and it’s value will not be reduced.
For a more in depth explanation of these rules, you can read my post “How to Roll With Walgreens

Select General Mills Cereals 2/$5, get $1 RR
use $.75/1 Multi-grain Cheerios printable
use $1/2 GM Kids cereals printable
use $.75/1 Kix printable
use $.50/1 Trix printable
use $1/2 GM cereals from 3/11 SS
use $1.10/2 Cheerios printable
Price after Qs and RR = as low as $1.25 for Multi-grain cheerios or Kix


12 Pk. Pepsi Next $2.99
use $1/1 April IVC Q 
Price after Q = $1.99 each

Keebler Crackers 11.5 – 16 oz, Kellogg’s Special K Crisps 3 oz, 8 pk Nutri-Grain Bars, 5-6 pk Special K bars, 8 pk Rice Krispies Treats, Cheez-It 9 oz 4/$10, get $3 RR
use $.70/1 Keebler Club Crackers recent printable (no longer available)
use $.75/1 Special K Cracker Chips printable
use $1/2 Special K Bars printable
Price after Qs and RR = as low as $1 each


Kellogg’s Pop Tarts 3/$5 or $1.99 each
use $1/3 from 3/4 RP or $1/3 printable
Price after Q = 3/$4 or $1.33 each


Nice! Products Buy $10, get $2 RR
BOGO 50% :Select Mealtime Favorites or Nuts
(Grape Jelly, Prunes, Oats, and Individual Fruit Cups catch my eye!)
32 oz Honey $5
BOGO 50% Select Household Supplies
Nice! 59 oz Orange Juice $1.99
Nice! Butter 16 oz $3.29 or 2/$6

Price after BOGO and RR = $.80 each for prunes, $4 each for Honey, $1.66 for Juice, $2.50 for butter


Luster White Toothpaste $4.99, get $4 RR
use $.75/1 from 3/18 SS
Price after Q and RR = $.24


Reach Total Care Toothbrush $2.99, get $2 RR
use $1/1 Reach from 3/4 RP
Price after Q and RR = FREE


Dove or Degree Deo 2.6 – 3.0 $1.99 with in ad Q limit 4
use $.75/1 Degree printable
Price after stacked Qs = $1.24 for Degree

Simply Lemonade 59 oz $1.99
use $1/1 Simply Juice printable
Price after Q = $.99


Welch’s Grape Jelly 32 oz or Lawry’s Lemon Pepper Marinade 12 oz $2.99 or 2/$4
use $.55/1 Welch’s from 2/12 RP
Price after Q = $1.45 each WYB 2 Welch’s
 
2 Liter Pepsi Next $.88


Good Fillers
W Pantiliners 20 – 22 pk 2/$1
Hershey’s Candy 1.4  – 2.5 oz Excludes King Size $.59
Wrigley’s Orbit Gum 14 pc $.69 with in ad Q limit 6
Nice! or W Candy 1.75 – 9.5 oz Excludes chocolate $.69 with in ad Q limit 3
Dentyne or Trident 16 pc, Eclipse 18 pc. $.69
W 2 pk Hydrogen Peroxide $1
W 2 pk Isopropyl Alcohol $2