The American Family $50,000 Cash Sweepstakes is still going on. $50,000 would be completely life changing for our family. It would pay off one mortgage completely, leaving us debt and mortgage free in about 4 years! The American Family site has much more than just sweepstakes though – they have recipes, games, polls and more. You can earn points for activities on the site to redeem for gift cards and prizes. It’s a great site to pass a little time {Read More}
Solution for Wasted Toilet Paper
Please forgive me for discussing a bit of a personal subject today, but I think it’s a legitimate issue that most of us with kids or grandkids have. We’ve all been there at some point- whether it was cats or kids. Either way it’s one of those times where you get that sinking feeling that you’ve just wasted a bunch of money. While I do think toilet paper is a waste of money, I’m not willing to go without it. {Read More}
Simple Homemaking Plan Week 26 of 2012.
As I sit down to write the menu for the week, I’m writing out my 4 weekly “to do” lists (personal tasks, blogging tasks, cleaning chores, less common maintenance cleaning tasks). It’s helping me to accomplish things that easily get pushed aside otherwise, even if I don’t get them all checked off! We took a quick trip to Shreveport at the end of last week – more on that later hopefully. I had forgotten how difficult it was {Read More}
Barbeque and Picnic Foods – June Dishing It Up Recipe Hop
This month the Dishing It Up hostesses are focusing on BBQ and picnic ideas. Now that I think about it, for most of us it’s pretty hot out, but hopefully many of you have some nice weather for outdoor get togethers. So far we have 13 recipes to share with you. There is no giveaway for June, but be watching for the giveaways to return in the future. We hope you’ll join us and share your recipes and ideas too! {Read More}
Walgreens $10 Moneymaker on Bayer
I was just over at We Use Coupons and it’s been confirmed that there are less expensive boxes of Bayer included in the $10 RR deal this coming week! You can buy a couple different ones that are just $2.99. Your $3 coupons from 6/24 will need to be reduced down to $2.99 each, but you’ll pay $0.00 (yep – zero) and get a $10 RR back! There are a couple pictures of the ones included in the deal at {Read More}
Walgreens Scenario 6/24 – 6/30 $56.36 for $1.93 OOP
Last week our scenario ended with a $2.50 RR. We are also waiting on a $10.99 MIR that we submitted. Transaction 1 2 Suave Shampoos or Conditioners @ 2.00 7 Bayer Low Dose 32 ct. @ 2.99 each = 20.93 Campbell’s Chicken Noodle or Tomato Soup @ .59 subtotal: 25.52 use (7) $3/1 Bayer from 6/24 SS (they should all be reduced to $2.99) use $2.50 RR from last weeknew total: $.09, get $2 RR and $10 RR Transaction 2 {Read More}
Walgreens Deals and Coupon Matchups 6/24 – 6/30
Thanks to Christie atfor sharing her matchups with us! My favorite deals this week are: Milk $2.99 Gallon (prices vary by region) Suave Shampoo or Conditioner- buy 2, get $2 RRPrice after RRs = as low as FREEPro Clearz Anti-Fungal Pen .11 oz $4.99 submit for $5.49 MIR from Walgreens June IVC booklet ($4.99 on a GC plus the extra 10% for using the GC)Price after MIR = $.50 moneymakerPepsi 12 pks 4/$11 with in ad Q use $1/1 Pepsi {Read More}
CVS Scenario 6/24 $89.90 for $5.41- 95% Savings!
If you’re new to shopping at CVS, be sure to read my CVS tutorial. Our scenario ended last week with a $1 ECB from using your Green Bag Tag. We also still have a $15 ECB from Physician’s Formula 3 weeks ago that we’ll be using this week. Transaction 1 (If you don’t have a baby these would be fabulous for your gift closet!) 1 Huggies Big Pack @ 20 1 Huggies Jumbo Pack Pullups @ 10 Bayer Aspirin 20ct. {Read More}
Make a Banana Split with Coupons for Smuckers and Haribos
Just in time for summer banana splits and sundaes! Shhh- don’t tell my mother that I’ve had 4 banana splits this week $1.00 off two Smucker’s Ice Cream Toppings Plus if your kids like gummies on their ice cream you can use this Q to buy them for around $.68. That’s much cheaper than paying for them at the ice cream or yogurt shop! $0.30 off 4 oz. or larger HARIBO product<p>Subscribe to RSS headline updates from: <a href=”http://feeds.feedburner.com/AThriftyPennySavingYouTimeAndMoney”></a><br/>Powered by {Read More}
